CHATEAU

Post Reply
Speedy
Van / Campervan sau RV: chateau 380/1994 + Logan 1,5 DCI
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

CHATEAU

Post by Speedy » 15 Mar 2009, 01:33

Eu mi-am cumparat un Chateau care are trecuta in talon dimensiunea de 380 dar in realitate are 400 fara protap,si este din 1994 iar vanzatorul mi-a vandut-o ca fiind din 1995,dar nu am facut caz pt.ca are super dotari si este buna si super dotata.Sa exemplific : wc cu golire exterioara,senzori de gaz 2, interior + exterior(compartiment butelii),truma + trumatic,acumulator propriu + redresor incorporat (atunci cind este cuplata la 220 v se incarca bateria),daca am un acumulator bun si bine incarcat am autonomie de 3-4 zile,pe lumini si pompa de apa,iar la frigider folosesc gazul,cupla normala fara SSK,dar nou nouta(am facut rost de un SSK,sa-i de Dumnezeu sanatate celui care mi l-a facut cadou ca nu mi-l puteam permite),o aeroterma suplimentara pe 220 v care din pacate a bubuit intre timp,dar am sa o inlocuiesc sau am sa o repar,toate funcioneaza,are un aspect interior si exterior foarte ingrijit si arata bine,cadita de dus fara dus, am improvizat eu unul, si nu are apa calda (cum s-ar spune la auto full otions fara piele si aer :lol: ),si ma costa la Peti cam 500 E,dar parca nu ma indur,ma gandisem eu ca mai bine o vand pe asta si iau una care are din fabricatie,dar si sotia si copilul sau indragostit de ea si nu ma lasa sa o vand ca le-a intrat la suflet asa ca,o sa ma duc la Peti,3 trape,1 wc + 2 interior,hota la bucatarie,caseta valori ascunsa sub frigider(pt. cei care au Chateau si nu stiau,ca eu am aflat dupa 6 luni ),podeaua super,ce sa va mai zic.La vremea respectiva,in 2008 am cumparat-o cu vre-o 1500 E,sub pretul pietei,am dat pe ea 2550 E,cu carte si RAR-ul facut,fara sa platesc nici macar nr.rosii,doar am adus-o acasa si am inmatriculat-o,in conditiile in care in targul Autovit una asemanatoare era in jur de 4500 E,dupa negociere, si pe cele din 1985-1986,se cerea aproximativ 3500 E si erau cazute rau,si fara dotari.Am fost norocos dar am si cautat-o,in jud Hr. 3 drumuri Buc.Tg.Secuiesc adica 3x500 Km= 1.500 Km in tara,cel putin 100 E,carburant-ul.
Concluzia : sunt multumit,ma facut fericit pe mine si pe ai mei, si din ce m-am documentat este o marca buna,si o recomad.Drumuri bune tuturor !

P S - Am facut o mica improvizatie,adica am mai tras o teava de PVC de la Truma in compartimentul de buteli,si de revelion cand afara erau -17 grade nu mi-a inghetat gazul in butelie si aveam in rulota + 35,ca a trebuit sa ma trezeasca sotia, si sa-mi spuna sa dau Truma mai mica,adica de la 8 am dat-o la 4.Retineti - 17 grade,afara crapau pietrele.

Relu Deliu

Re: CHATEAU

Post by Relu Deliu » 15 Mar 2009, 08:11

Ce-i al tau este cel mai bun.
S-o plimbi mult si fara evenimente.

Serpescu Gigi
Van / Campervan sau RV: Chateau Chiara 450
Residence City: Miercurea Ciuc

Post by Serpescu Gigi » 15 Mar 2009, 11:09

Si eu am tot un Chateau Ciara 430 din 1995, e la fel cred ca cea descrisa mai sus decat ca are doua paturi si doua mese, cand am cumparat-o avea doar o terasa inchisa pe trei laturi si am mai cumparat un cort complet inchis, Am dat pe ea 4400 euro, cu cortul si alte lucruri m-a dus la 5000 euro. Sper sa am timp sa pun fac si ceva poze. Pe rulota scrie 450 Lunar, nu stiu de ce si o iubim toata familia . :camptrailer

Liviu
Van / Campervan sau RV: Tabbert Comtesse

Post by Liviu » 15 Mar 2009, 21:17

Cristi, multumesc pentru localizarea casetei de valori :thumbup:
Ai grija, la iesirea urmatoare sa nu te imbeti inaintea mea, ca te-ai putea intoarce mai sarac.....
Stiu.....acum o sa-mi spui ca o tii goala de obicei, dar eu o sa-ncerc oricum, daca tot mi-ai facut invitatia :veryhappy

Speedy
Van / Campervan sau RV: chateau 380/1994 + Logan 1,5 DCI

Post by Speedy » 15 Mar 2009, 23:53

Ai ghicit Liviu o tin intodeauna goala :2funny dar nu ti-am spus ca daca nu ai cheia nu o poti scoate de acolo, decat daca tai podeaua cu drujba :blablabla :blablabla :blablabla

Liviu
Van / Campervan sau RV: Tabbert Comtesse

Post by Liviu » 16 Mar 2009, 10:06

Sa-mi iau si drujba cu mine la urmatoarea iesire este invitatia nr 2, Cristi?
Nu mai bine incerci tu o mita ca sa ma calmezi?
Nu beau decat spritz de vin alb :beerlost

rlacika
Van / Campervan sau RV: Fiat Ducato 2,5td/Chausson Acapulco 59
Residence City: Cluj Napoca

Post by rlacika » 17 Mar 2009, 00:34

Din pacate nemernicii stiu bine unde sunt locurile "standard" ale acestor casete! Aveam camperul de cateva luni bune cand am descoperit ca sub scaunul meu este montata asa ceva :roll: . In schimb spargatorii care au dat lovitura intr-o noapte au stiut.... :dracusor ...si cu un baros au reusit sa o sparga...Bineinteles ca nu era nimic in caseta, dar pacat de usita. Daca stiam lasam :cg sa doarma in camper...

Gabriel Ioniceanu
Van / Campervan sau RV: Peugeot 407/Chateau Cantara 938
Residence City: Brasov

Post by Gabriel Ioniceanu » 02 Nov 2011, 11:36

Am reusit si eu sa fac RAR-ul la rulota si este gata de drum.Pana la sosirea primaverii va prezint si eu noua mea achizitie. :camptrailer
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply