Sfaturi achizitie rulota

Post Reply
adrian05ro

Re: Sfaturi achizitie rulota

Post by adrian05ro » 03 Nov 2010, 12:02

salut,
nu vad de ce trebuie sa te complici si sa intri in "combinatie" cu bulgarii , care sunt unii dintre cei mai mari tzepari
sincer , as opta pentri o rulota de aici din Romania , care sa o iei l aun pret modic si care sa o poti trage cu Cielo
iti trebuie ceva mic , pentru ca Cielo are motor mic si mai este si pe benzina , asa ca daca o sa te puna :dracusor sa iti iei una prea grea o sa te opresti in prima parcare :angry2 si o sa-i dai foc :foc ca ala din reclama de la Renault
in continuare faci cum crezi tu ca este mai bine
bafta ! si sa auzim numai de bine

mmg
Van / Campervan sau RV: Bayerland vitesse 380/2
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Post by mmg » 03 Nov 2010, 12:09

Cred ca s-a mai scris despre asta poti sa cauti, daca nu, intr-o fraza cam asa este;
Masa Maxima Admisa cu dispozitiv de franare este trecuta in talonul masinii, ( verifica asta)de unde rezulta ce greutate poti sa agati, deci...rulota :ciocnesc

adrian05ro

Post by adrian05ro » 12 Nov 2010, 19:07

sper ca lucky sa ne arate si noua rulota

eu am fost acum 2sapt in Germania si am luat un LMC 545 din zona Dusseldorf de la un dealer :new_shy14
mi-a dat-o cu TUV-ul si GasPrufung-ul facute anul acesta in iulie , anvelope schimbate ( toate 3) ; in consecinta am fost cu ea la RAR si am trecut fara probleme :bravoss
mai are ea cateva mici "bube" , dar asta e ! , pana la urma nu am luat o rulota noua :ops3
voi posta cateva poze la sectiunea de prezentare :photo

street_boy909
Residence City: Oradea

Post by street_boy909 » 14 Nov 2010, 23:38

salutare tuturor.sunt nou pe forum.as dori sa achizitionez si eu o rulota,insa nu stiu exact anumite informatii.detin un golf 3 1.9 tdi 90cp. tin sa precizez ca am talon nou in care nu e specificata decat masa maxima autorizata a masinii 1695kg si masa proprie 1195kg,nicidecum masa ce poate fii tractata.va rog sa ma sfatuiti ce tip de rulota as putea achizitiona in prisma unui buget de pana la 2000-2500E(si mai ieftin preferabil),4-6 persoane.multumesc anticipat
p.s. categoriile de permis nu sunt o piedica in alegerea unei rulote

adrian05ro

Post by adrian05ro » 15 Nov 2010, 09:21

salut si BUN VENIT ! :welcomewave in randurile nostre
in ceea ce priveste rulota poti ( sau nu poti!) tine cont de urmatoarele :
- ca sa iei cu 2500EURO una de 4-6persoane , sa fii constient ca mai noua de 1990 nu o sa gasesti poate doar cu defecte
- cam toate rulotele au sistem propriu de franare ( franare prin inertie) asa ca masa maxima a rulotei sa nu depaseasca masa goala a masinii ; eu zic ca daca iti iei ceva pe la 1200Kg m.m.a. este OK , in conditiile in care ar fi cam cea mai mica masa a celor cu 4locuri
- masina ta o avea ea 90CP , DAR, conteaza foarte mult si cuplul motor si rapoartele din cutia de viteze . Daca iti iei o rulota prea mare o sa ai surpriza deloc placuta ca demarajul si viteza vor fi ale unui melc obosit sau al unui camion incarcat bine :truck2 . vei avea o viteza de croaziera medie in jur de 45-50km/h . O sa-ti vina sa-i impusti :gun3 pe cei cu Daciile vechi care vor fi de fiecare data cand depasesti "o piatra de incercare"
- cei care vand rulote ( fie ca sunt parcuri sau privati ) au prostul obicei de a trece la numarul de persoane mai multre decat ar fi normal ; Ex. la cea cu un pat in fata trec 3 in loc de 2 , la cea de 3 locuri trec 4 , si tot asa .....; daca nu esti lamurit cu dimensiunea paturilor si daca nu te duci sa o vezi personal , atunci ar fi mai bine sa intrebi , altfel o sa ajungeti ca sardelele in conserva
BAFTA! :drinking3 si asteptam sa ne prezinti achizitia :news , bineinteles in cadrul unei iesiri acum cat mai tine vremea cu noi :soare

street_boy909

Post by street_boy909 » 15 Nov 2010, 20:47

Multumesc pentru informatii :thankyouyellow .vai,si eu care ma gandeam la una de aproximativ 1,5t-1,8t(max) mma.sunt constient de pret raportat la anul fabricatiei.momenan nu am incotro.cred ca cel mai indicat ar fii sa remorchez ceva de pana la 1,8t sa vad cum se comporta.atunci sigur m`as lamuri:)).am avut ocazia de a lucra pe o duba ce isi lua demarajul ca un melc, goala.hm..curiozitatea ma omoara:)).stati linistiti ca sigur am sa v-o prezint,insa mai dureaza o perioada(cred ca mai repede de 2011 nu poate fii vorba de achizitionare).sa speram la ce`i mai bine :hainoroc si mai astept sfaturi de la voi :fingercross :fingercross

adrian05ro

Post by adrian05ro » 15 Nov 2010, 22:36

pe undeva te inteleg , in ceea ce priveste marimea rulotei : cu cat este mai mare cu atat este mai confortabila
nu contest ca ai putea sa tragi si una de 1,5to , dar poate sa mergi cu ea "de la moara / pana la gara" adica sa o misti prin oras ( desi legea-i lege si in oras si in afara lui , daca te prind astia de la politie "te scalpeaza")
pe de alta parte trebuie sa tii cont si de faptul ca turismele in general au cutiile de viteza facute pentru "fuga" , pe cand SUV-urile 4x4 sau utilitarele au cutii de "tras" ; la turisme rapoartele de transmisie din cutie sunt orientate spre atingerea de viteze mari , pe cand la utilitare sunt orientate spre conditii grele ( un exemplu este RABA stramoseasca : avea 265CP , adica aproape cat o masina mai "nervoasa" , RABA tragea 40to pe cand la un turism ar crapa ambreiajul si cutia de 10 ori daca ar incerca un sfert din greutatea aia !!)
chiar si la o rulota de 1200Kg daca aduni masa masinii cu cea a rulotei ajungi la o greutate a ansamblului egala cu dublul masei masinii , iar motorul este acelasi adica il supui la efort mult mai mare
trebuie sa fii destul de mobil si cu rulota agatata , sa poti parcurge distante relativ mari in conditii de siguranta si fara stress suplimentar , sa poti urca pantele fara sa faci "coada" dupa tine si sa ajungi acasa "cu frigiderul plin"
BAFTA! in continuare :drinking3

street_boy909

Post by street_boy909 » 16 Nov 2010, 16:14

la ce te referi cu "legea`i lege".care articol as incalca cu o rulota de 1,5t dupa masina? :camptrailer
drumuri bune si excursii placute,cat mai tine vremea! :fiesta

adrian05ro

Post by adrian05ro » 16 Nov 2010, 20:42

ma refeream la faptul ca fiecare masina are o limita anume pentru greutatea remorcii tractate :fingercross
or fi fost ei politistii astia inainte militieni , dar crede-ma ca in unele cazuri te pot "inghesui" :seeingstars
una dinte vorbele americanilor era :"Asteapta-te la neasteptat!" :-D
sa auzim(numai) de bine ! :ciocnesc

street_boy909

Post by street_boy909 » 17 Nov 2010, 14:49

asa e,tehnic vorbind,fiecare masina are limitele sale,iar cum in talon nu am precizata limita,depinde de mine daca inteleg sau nu ce incercati sa ma lamuriti.cat despre ex-militieni :kjfkjf ,tot iti gasesc ei nodu`n papura :whipyellow . merci din nou :halba

Post Reply