Sfaturi achizitie rulota

Post Reply
adrian05ro

Re: care rulota este mai buna?

Post by adrian05ro » 23 Jan 2011, 15:51

subscriu la vorba lui Buliga ( sa-i dea D-zeu sanatate maxima )
CEA MAI BUNA RULOTA ESTE AIA PE CARE O AI !!!! sau pe care ti-o poti permite sa o cumperi - adaug eu

TNC
Van / Campervan sau RV: Deocamdata nimic, dar sper ca in curand.
Residence City: Brasov
Country: Romania

Un sfat, o idee? Achizitie Rulota

Post by TNC » 31 Jan 2011, 17:37

Dupa cum am mai spus tocmai m-am decis ca familia mea are nevoie de o rulota. Sunt in a doua saptamana de cand ma tot uit pe net si inca nu am reusit sa ma hotarasc pe care o vreau. Am un vw jetta 1.6 turbo diesel din '86 si nu am de gand sa o schimb. Nu de alta dar i-am promis ca de la mine nu o sa plece decat la cimitirul de masini, iar ea nu ma dezamagit niciodata. Ca sa intelegeti cat de mult tin la batranica asta, doar vopseaua de pe ea a costat 400 de euro. Ce rulota ma sfatuiti sa iau? Eu as vrea una cu doua camere (nu stiu daca acesta este termenul corect), dus, wc, incalzire si nu in ultimul rand un cort cat mai mare. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Sa caut o marca anume sau sa fiu atent la marca/modelul instalatiilor (soba, wc, etc.)?
2. Dorind sa am o independenta cat mai mare off camping ce anume trebuie sa urmaresc?
3. Unde anume trebuie sa verific la o rulota infiltartiile cand o achizitionez (doar banuiesc despre ce este vorba)?
4. Ce anume trebuie sa mai verific la o rulota (chestiute sau hibe care nu sunt usor vizibile) inainte de achizitionare?

Era sa uit si partea financiara. Bugetul in care trebuie sa ne incadram este de 1500-2000 de euro.

adrian05ro

Re: Un sfat, o idee?

Post by adrian05ro » 31 Jan 2011, 20:52

Asa cum am promis , iti voi raspunde cu punctul meu de vedere ( sunt sigur ca vor mai fi si altii cu pareri asemanatoare , sau nu ! ;) )
asdar:
1. cam toate rulotele sunt echipate cu soba , aragaz , frigider doar de la 2 , sau maxim 3 , producatori ( asa ca "filtrul" acesta este cam inutil , dupa parerea mea )
2. surprinzator , dar la rulotele de prin 90-92 gaseai pachetul acela de off-camping , adica cu o baterie de masina si cu un redresor . La cele din 1995 , cum este a mea , nu au mai pus asa ceva decat la comanda , asa ca i-am pus eu o baterie de masina si un redresor , si le-am legat la instalatia rulotei ( inginerie facuta de mine si de Cristi Stoica la prima iesire cu rulota , de la Valea Cerbului la o saptamana dupa ce am luat-o :laughing )
3. nu ai decat sa verifici inauntru ( sub banchete , pe la colturi dupa perdele ) sau pe afara ( pe dedesubt jur-imprejur podeaua , si pe la muchiile verticale sa nu fie lovita si dislocati peretii )
4. in general ar trebui sa o alimentezi cu apa , curent si gaz ,si sa-i verifici : aragazul , chiuvetele ( baie si bucatarie ) , soba , ventilatia de la soba , pompa de spalare de la WC ( fie ca este manuala sau electrica ) , luminile interioare , etansarea geamurilor , etansarea usii , starea generala a tapiteriei , masa daca se pliaza sau nu , trapele de sus sa nu aibe infiltrati pe langa ele , jaluzelele daca se trag sau nu , sa aibe : roata de rezerva , cheie de roti si coarba pentru "picioare" ( sau cale cum le mai spun unii )
MARE ATENTIE ! cupla de remorcare sa fie cu ANTI_BALANS !!!!!! altfel te vei tara cu ea ca un melc pe drum
in general rulotele au un cort care se monteaza pe partea cu usa , si care este mai mereu inclus in pret
nu este inclusa in pret butelia cu gaz ( nici la nemti nu am vazut vreo rulota second-hand care sa aibe butelie pe ea )
acum , numai ramane decat sa cauti pe aici pe la vanzari sau pe site-urile de vanzari de rulote ca sa vezi daca gasesti ceva la banii de care dispui
Bafta ! la cumparare :S_THUM119
Noroc :wine

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Post by cata » 31 Jan 2011, 20:59

Adrian ti-a spus totul in amanunt dar in mare din punctul meu de vedere este foarte important sa nu miroasa a mucegai.
Apoi sa nu fie pete pe pereti sau dusumea, stare tehnica buna, incalzire Truma functionala, Cort exterior in stare buna si cupla antibalans.
Restul poti sa mai pui si tu incet in timp functie de posibilitati.
Infiltratii indeosebi in zona geamului din fata, cabina de dus sau chiuveta, aerisire, etc...
Vezi aici http://www.campervan.ro/forum/viewtopic.php?f=21&t=151" onclick="window.open(this.href);return false;
Citeste si aici http://www.campervan.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=75" onclick="window.open(this.href);return false;

cristi bus
Van / Campervan sau RV: vw t3
Residence City: Bucuresti

Post by cristi bus » 01 Feb 2011, 17:32

Si nu in ultimul rand sa vezi cat poti trage cu masina, acolo la sarcina utila. :camptrailer

adrian05ro

Post by adrian05ro » 01 Feb 2011, 18:57

are dreptate Busulica
trebuie sa fii atent la sarcina maxima a remorcii cu dispozitiv de franare propriu

TNC

Post by TNC » 01 Feb 2011, 19:01

MMA cu dispozitiv de franare 1200. Cam ce rulote se incaderaza in categoria asta? Sau mai bine gasesc ce am spus la primul post si sa se si incadreze la greutate?

adrian05ro

Post by adrian05ro » 01 Feb 2011, 19:10

nu ai decat sa te uiti in talonul rulotei sa vezi ce MMA are :new_shy14
dar , daca vrei sa-ti iei una de 2-3 locuri nu este nici un fel de problema , nu ajungi la mai mult de 1000kg
acum se pune problema ca masina sa aibe "vana" :driver si sa poata duce cu minim 80km/h

TNC

Post by TNC » 01 Feb 2011, 19:20

De dus duce ca am incercat cu o platforma auto si cu un BMW pe ea de la Brasov la Comarnic si am fost foarte multumit. Nu am tras de ea ca nebunu da nici nu m-am uitat in urma cand am dat de serpntine. Am oarecare modificari la motor ca mi-a scapat odata pe mana la un mecanic foarte bun pasionat de jetta, dar nu ma intrebati exact ce si ceva pe la suspensii si ambreiaj (inaltatoare ceramice la arcurile de pe spate, suspensii pe gaz si ulei si schimbat chitul de ambreiaj ca oricum ii cam venise sorocul) ca ma batea gandul din vara dar abia acum am luat hotararea ca este absolut necesara.

Deci gasesc la 1200 MMA o rulota cu doua compartimente plus dus si wc?

adrian05ro

Post by adrian05ro » 01 Feb 2011, 19:41

BMW-ul pe platforma este destul de aerodinamic
gandeste-te ca o "cutie" in spatele tau care depaseste in gabarit si pe inaltime si pe latime , altfel intampina rezistenta aerului
nu vreu sa iti subapreciez masina ( de care se vede ca esti multumit) dar cu o rulota dupa ea s-ar putea sa se schimbe datele problemei d.p.d.v. aerodinamic
acum sa nu te gandesti ca o sa te tarasti pe sosea , dar daca pentru moment asta este masina trebuie sa fii constient ca are anumite limite
in ceea ce priveste dotarile rulotei , este greu de spus daca te va multumi sau nu - fiecare judeca dupa standardele proprii . Sunt sigur ca nu o sa o iei asa pe N-V ( ne-vazutelea) si deocamdata este timp sa faci "sapaturi" sa vezi cam unde te poti incadra in balanta bani / dotari
succes si mai ales bafta la cumparare ! :wine

Post Reply