Legislatie EU si RO

Forum pentru discutii care nu-si gasesc locul in celelalte forumuri.
For topics that don't fit in any of the above categories.
Post Reply
cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Re: Legislatie EU si RO

Post by cata » 04 May 2016, 20:56

Eu am gasit urmatoarele informatii pe net http://www.autozach.ro/cat-b-4250kg/
"Cursuri pentru ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3500 kg dar nu depaseste 4250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750kg.
Nu necesita:
-examen de teorie (sala)
-examen de conducere practica cu politia (traseu)
-vizite medicale si testarea psihologica
-cazier
Dosarul este format din:
-copie act de identitate
-copie permis (cat.B)
-adeverinta absolvire curs (eliberat de scoala de conducatori auto)
-cerere preschimbare permis (eliberata de scoala de conducatori auto)
-chitanta preschimbare permis: 68 RON- la orice sucursala CEC BANK
-taxa curs
-dosar plic
Dupa absolvirea cursului, permisul de conducere va fi inscriptionat,la punctul 12 ("coduri") cu inscriptia 96, ca in poza atasata
CODUL RUTIER
OUG 195/2002 republicata,cu modificarile si completarile ulterioare,prevede:
Art. 24,lit.1. -
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule."
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

lucky62
Residence City: craiova
Country: romania

Post by lucky62 » 06 May 2016, 11:32

cata wrote:Eu am gasit urmatoarele informatii pe net http://www.autozach.ro/cat-b-4250kg/
....
Ceea ce ati gasit confirma inca odata ceea ce am postat mai sus si anume ca PANA LA 3500 mma ansamblul, este suficienta categoria B.

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti
Country: Romania

Post by cata » 06 May 2016, 13:16

:salute Asa este, dar am venit cu lamuriri suplimentare pentru categoria B extinsa si anume ca poti trage o rulota mai grea de 750kg depasind MMA Ansambu 350Kg dar fara sa depasesti MMA Ansambu 4250Kg.
Mai concret vreau sa trag o rulota cu MMA=1300Kg cu o masina care are MMA=2885Kg, total MMA Ansambu=4185Kg.
Pentru asta costa 500 ron scoala si primesti o adeverinta valabila in Romania pentru categoria "B Extins" sau mai platesti la CEC 68ron taxa preschimbare permis pentru a trece la pct.12 acel numar 96 si a putea circula si in UE. Fara sa mai dai examen cu politia.

Pentru permis categoria B si atelaj ce nu depaseste 3500Kg textul este clar si nu necesita lamuriri.
Ca observatie, nu ai voie sa depasesti masa maxima de tractare a vehicolului tragator cu sau fara sistem de franare la remorca.

Post Reply