Lacul Sf. ANA si Tinovul Mohos - Harghita

Post Reply
Razvan
Van / Campervan sau RV: nu posed
Residence City: Bucuresti

Lacul Sf. ANA si Tinovul Mohos - Harghita

Post by Razvan » 18 Jun 2008, 21:11

Salut
Un camping fara prea multe facilitati este in jud. Harghita la lacul Sf. Ana, un loc superb si o alternativa pentru litoralul supra aglomerat si galagios. Ultima data am fost acolo in 2005 cu cortul. Mentionez ca nu prea sunt conditii : nu exista prize pentru rulote/campere, sursa de apa este o fantana cu cumpana situata la vreo 200 metri de camping, nu sunt dusuri, doar doua wc-uri turcesti, dar zona merita, este superba si foarte curata si bine intretinuta.
Atasez cateva fotografii din camping si de la lac

Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image

Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei
Country: Romania

Re: Lacul Sf. ANA - Harghita

Post by Popescu CV » 29 Jun 2009, 20:16

Anul acesta vreau sa ma opresc si eu la Lacul Sf.Ana.
Poti sa-mi spui daca exista si alte locuri pentru campare neamenajate si mai retrase ?
Vreau sa vizitez si Tinovul Mohos (Lacul cu Muschi) unde se gaseste si o planta carnivora ce se numeste "Roua Cerului".
Am inteles ca se afla in apropiere de lacul Sf.Ana, ai informatii asa ceva si despre drumul de acces ?

Serpescu Gigi
Van / Campervan sau RV: Chateau Chiara 450
Residence City: Miercurea Ciuc

Post by Serpescu Gigi » 29 Jun 2009, 22:09

Locuri de campare retrase sunt cate vrei dar sa ai grija ca acolo oamenii au simtul proprietatii mul mai dezvoltat decat in alte parti si din cand in cand mai circula si ursul, nu glumesc!
Drumul e catastrofa si te sfatuiesc sa vi de la Brasov prin Tg. Secuiesc si sa urci la lac, nu prin Sf. Gheorghe- Bixad.

Popescu CV

Post by Popescu CV » 30 Jun 2009, 08:59

Serpescu Gigi wrote:Locuri de campare retrase sunt cate vrei dar sa ai grija ca acolo oamenii au simtul proprietatii mul mai dezvoltat decat in alte parti si din cand in cand mai circula si ursul, nu glumesc!
Drumul e catastrofa si te sfatuiesc sa vi de la Brasov prin Tg. Secuiesc si sa urci la lac, nu prin Sf. Gheorghe- Bixad.
Daca proprietatea este semnalizata sau este marcata limita de proprietate, daca pot sa identific faptul ca este o proprietate atunci nu voi opri in acel loc, altfel ....
Voi merge prin Tg. Secuiesc daca spui ca drumul este rau prin Sf.Gheorghe.
Multumesc pentru informatie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Vulpe Mihai
Van / Campervan sau RV: Roller si buerstner club
Residence City: Ravenna
Country: italia

Post by Vulpe Mihai » 05 Jul 2009, 18:27

:camptrailer ....ASTA ESTE FRUMOS CU CORTUL SAU RULOTA...NU AI CONDITIILE DE VIATA COTIDIENE...TREBUIE SA TE DESCURCI CU CE AI SI CU AJUTORUL NATURII........AJUNGE 11 LUNI DE PERETI DE CIMENT ,DRUMURI BUNE,ETC,ETC....MIE IMI PLACE ASA...MAI SPARTAN...CINE VREA MAI MULTA COMODITARTE E MAI BINE SA LASE CORTUL SAU RULOTA ACASA SI SA MEARGA LA HOTEL...... :cort

Popescu CV

Post by Popescu CV » 16 Jul 2009, 15:34

:mysterymachine Am ajuns si la Sf.Ana si am vizitat si Tinovul Mohos.
Tinovul este superb, dar asa cum spunea si ghidul, trebuie vizitat primavara sau toamna cand nu sunt multi turisti si atunci se poate merge pana la al doilea lac.
De la punctul de adunare pentru plecarea in Tinov, cei ce vor sa coboare cu masina pana la parcarea de la Lacul Sf.Ana vor plati 10Ron sau 5 Ron daca vor opri la intrarea in Tinov.
Nu merita pentru ca oricum nu se mai campeaza in apropierea lacului ci doar sus la bariera.
Taxa pentru intrarea in Rezervatie, cica....
In schimb pentru vizitarea Tinovului te costa doar 3Ron de persoana adulta.
Ce-or fi facand cu banii, 10Ron pentru 1km de drum plin de gauri incat risti sa rupi masina. Macar sa fi asfaltat sau sa fi amenajat ceva insa doar un drum stricat, o parcare si un WC care miroase de la 500m, o carciuma pe malul lacului langa ponton, si xcateva cosuri de gunoi si o pubela mare plina si mirositoare. Am plecat dezamagit.
In final m-am intors la punctul de "Panorama" unde am stat intre copacii din padurea apropiata far nici un ban, la umbra liber si nestingherit. Poze voi pune la intoarcerea din vacanta.
Maine voi pleca spre Miercurea Ciuc - Lacul Rosu - Durau

Popescu CV

Post by Popescu CV » 04 Aug 2009, 17:59

Filmul de mai jos a fost inregistrat pe sistem TimeLapse si la redare va rula mai repede.
Din pacate am uitat aparatul setat pe TimeLapse.

Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image

florin 0721
Van / Campervan sau RV: Quechua T4 2

Re: Lacul Sf. ANA si Tinovul Mohos - Harghita

Post by florin 0721 » 27 Apr 2011, 23:16

Aceasta este singura planta carnivora din Europa,denumita popular Roua Cerului.
Image
By florin0721 at 2011-04-27
Image
By florin0721 at 2011-04-27
Bobitele acelea de "roua" care se vad pe planta sunt otravitoare si lipicioase,spre ghinionul insectelor care trec prin zona.

george chirila
Van / Campervan sau RV: Hobby Prestige 545
Residence City: Bucuresti -Sos Oltenitei

Post by george chirila » 11 May 2011, 16:08

Salut Florin . Spune-mi te rog la campingul la care tu faci referire .poti sa-mi dai mai multe amanunte ? Cat se plateste ? Am inteles ca sunt ursi prin zona ! Multumesc

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda

Post by cata » 11 May 2011, 19:07

Chiar vrei sa stai in camping? peste drum de camping se sta aproape gratis, se plateste doar o taxa de salubrizare (sau se platea in 2009) si sigur vor mai fi si altii campati (vezi prima postare).
Daca nu-ti place acolo, te poti intoarce putin inapoi si stai la liziera padurii, la racoare acolo unde am stat si eu in 2009, gratis. Locul este in spatele unui restaurant (bodega) aflat la sosea si este drum de pamant pana la liziera.
Eu nu am vazut nici un animal salbatec in zona.
In prima poza, campingul este in spatele casutelor iar in spatele meu (al fotografului) se poate campa la tarifele din imaginea a doua (din 2009). In a treia poza se vede in departare restaurantul (bodega) prin spatele caruia trece drumul de pamant pana la liziera padurii unde am campat eu.

Image Image Image

Post Reply