Lacul Sf. ANA si Tinovul Mohos - Harghita

george chirila
Van / Campervan sau RV: Hobby Prestige 545
Residence City: Bucuresti -Sos Oltenitei
Country: Romania

Re: Lacul Sf. ANA si Tinovul Mohos - Harghita

Post by george chirila » 11 May 2011, 22:27

Nestiind zona Lacului Sf. Ana ,si observand pozele lui Florin ,cu aglomeratia aceea de corturi ,si nefiind nimic sesizabil ,care sa arate a camping ,am crezut ca acele corturi sunt in afara campingului . Daca se poate campa si off ,este foarte bine . Nu stiu unde am citit ca in zona apar ursi . Nu este vorba de mina ,dar daca afla nevasta-mea nu mai iese din masina ,noaptea ,indiferent de cat stam . Multumesc pentru informatii. :salute :salute

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Post by cata » 11 May 2011, 22:38

Tot aici ai citit in a treia postare, a lui Gigi Serpescu.
Trebuie doar sa citesti toate postarile acestui topic (si sa te uiti si la poze :P ) si te vei lamuri deplin in privinta posibilitatilor de campare si acces.
Iata inca una din pozele puse de mine in 2009
Image

P.S. "pozele lui Florin, cu aglomeratia aceea de corturi" ? Care poze? Florin a postat doar doua poze cu Roua Cerului, Planta carnivora din Tinov Sau nu stiu eu despre ce vorbesti?
O poza cu corturi (puse offcamping) a pus Razvan in prima postare dar nu vad unde este aglomeratia ?

george chirila

Post by george chirila » 11 May 2011, 23:09

Da aveti dreptate . Poza a fost pusa de Razvan. Poate am exagerat putin cu aglomeratia de corturi . Ma refeream la poza nr. 3 ,aceea cu ceaunul ,iar in fundal sunt corturile . Si semnul cu ....vin ursiiiiiiii :laughing :laughing ,cine l-a pus ? Autoritatile locale ,cred !!! :o :o

george chirila

Post by george chirila » 12 May 2011, 21:56

Chiar am aprofundat cunostintele mele de ieri pana astazi despre zona Lacului Sfanta Ana ,din diferite surse si pot spune ca am devenit interesat de aceasta zona . Sper ca in aceasta vara sa fac o " incursiune " prin zona . Poate mergem mai multi colegi . Ar fi interesanta o reuniune acolo !!!

florin 0721
Van / Campervan sau RV: Quechua T4 2

Post by florin 0721 » 15 May 2011, 23:04

Nici vorba de aglomeratie,nici in camping,nici in afara lui.Exista campingul propriu-zis,imprejmuit de gard(rupt dealtfel in vreo doua locuri),cat si o zona delimitata de campare in afara acestuia.Taxa de campare este aceasi si este nesemnificativa.Din pacate este o mare problema legata de curatenia toaletelor din camping,si asta nu din vina celor care administreaza zona.Ei vin in fiecare zi si fac curat ,aduna gunoaiele,spala toaletele etc.Marea problema o reprezinta lipsa apei.Am inteles ca,fiind rezervatie naturala,nu s-au dat aprobari pentru lucrari edilitare(apa,canal),cel putin asta a fost explicatia pe care am primit-o
Ursii vin in fiecare noapte,atat in camping cat si in afara lui.Din spusele fetei care ne-a fost ghid in Tinovul Mohos,anul trecut erau circa 16 exemplare intr-n areal extrem de restrans in jurul lacului,dintre care cel putin o ursoaica cu doi pui.Daca vreti sa va odihniti noaptea,luati-va gandul,nu din cauza ursilor care isi vad linistiti de controlul tomberoanelor,ci din cauza locatarilor din camping,stresati peste masura de prezenta ursilor.Daca nu va temeti de o intalnire de gradul trei cu Mos Martin,va recomand sa campati in afara campingului unde e mult mai liniste.Eu am stat in camping din motive de sotie si copii si am fost vizitati in jurul orei 2 noaptea de un puiandru de urs ,cred ca de vreun an,un an si ceva,care a scormonit in cosul de gunoi aflat la vreo zece metri de noi,fara sa se sinchiseasca prea mult de cainii care il inconjurasera.

george chirila

Post by george chirila » 15 May 2011, 23:14

Daca stie nevasta -mea de la inceput ,despre ursi ,nu stiu ce concediu va mai fi . Oricum zona este foarte frumoasa si prezinta interes !

florin 0721
Van / Campervan sau RV: Quechua T4 2

Post by florin 0721 » 04 Jun 2011, 22:59

Post Reply