Retezat: Poiana Pelegii - Lacul Bucura (August 2008)

Post Reply
Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei
Country: Romania

Retezat: Poiana Pelegii - Lacul Bucura (August 2008)

Post by Popescu CV » 10 Sep 2008, 13:56

Din Cheile Nerei am plecat pe 27.08.2008 prin Anina, Caransebes, Gura Zlata, Lacul Gura Apei, pana la 2Km inainte de Poiana Pelegii unde am gasit liber vechiul loc de campare de anul trecut. :clappingyellow
Vremea s-a inrautatit pe seara si 2 zile a plouat fara intrerupere neputand face nici un traseu. :tappingfoot
Sambata pe 30 august 2008 am plecat spre Lacul Bucura.

De la cantonul Damian din Cheile nerei am plecat spre Retezat .

Image Image

Locul de campare in apropiere de Poiana Pelegii

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

In apropiere pana la Poiana Pelegii

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Spre Lacul Bucura si retur

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

costieanu constantin
Van / Campervan sau RV: edelweiss
Residence City: CODLEA
Country: romania

Re: Retezat: Poiana Pelegii - Lacul Bucura (August 2008)

Post by costieanu constantin » 06 Oct 2008, 10:58

m-am tot uitat la pozele dvs., imi plac, am obs.ca sunteti tot mereu numai cu sotia, si mie imi plac drumetiile max. cu 3 familii, nu-mi plac galagiosi si cei care vin doar sa-si arate dotarile :)

Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei
Country: Romania

Re: Retezat: Poiana Pelegii - Lacul Bucura (August 2008)

Post by Popescu CV » 06 Oct 2008, 11:22

Eu merg doar cu sotia deoarece tabieturile mele nu se potrivesc cu ale prietenilor mei.
Eu ma trezesc la 6 dimineata si plec in excursii in zonele apropiate, mutarea dintr-un loc in altul o fac dimineata la 4:30, incarc totul si la 5:00 plec la drum pentru a nu ma prinde soarele dupaamiezii si sa castig o zi pentru treburile "gospodaresti".
Prietenii mei se culca dupa ora 23 si se trezesc dupa ora 10 si pleaca la drum dupa 12 deci nu avem cum sa ne potrivim din acest punct de vedere.
Singur cu sotia nu depindem de nimeni si de nimic altceva decat de noi insine si daca nu ne place plecam mai departe sau daca vrem schimbam ruta si destinatia cu ceea ce dorim in acel moment.
Campervanul, camperul, rulota sau cortul permit utilizatorului o libertate deplina fara constrangeri legate de agentia de turism sau de banii dati in avans.
Cele mai frumoase vacante sunt cele in care faci doar ceea ce vrei si iti place cu adevarat, fara compromisuri.

In ceea ce priveste galagia nici mie nu-mi place, mai ales in rezervatii sau parcuri nationale.
Cei ce isi arata dotarile, bravo lor, avem de invatat de la ei despre noutatile aparute in domeniu si chiar te poti inspira in ceea ce priveste confortul si amenajarea.
Eu asa am aflat despre pompele de apa, aerisirile de tavan cu iluminare, dispozitivele pentru asezarea plana a campervanului, am aflat si despre existenta sirocoului si multe altele.

Post Reply