Cheile Cibinului - Paltinis - Gatul Berbecului August 2008

Post Reply
Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei
Country: Romania

Cheile Cibinului - Paltinis - Gatul Berbecului August 2008

Post by Popescu CV » 11 Sep 2008, 08:01

In vacanta 2008 am plecat de la Orastie catre Cheile Cibinului trecand prin Orlat si pe langa Lacul Gura Raului.
Am ajuns la Paltinis pe un drum rupt de ploi si aproape impracticabil dar frumos si salbatic.
Am gasit pe un drum alaturat si o cabana cu pastravarie "Craciunita" si in apropiere un brad de 500ani dupa cum spunea o pancarda.
De la Paltinis am coborat spre Lacul Gatul Berbecului, pe un drum cu piatra dar acceptabil, cu intentia de a inopta acolo. Am cerut voie sa campez in spatiul detinut de un canton silvic si cu mare amabilitate mi s-a permis acest lucru.
De la Gatul Berbecului am plecat spre Sadu insa am intrebat si de drumul catre Pasul Tartarau si Lacul Oasa si mi s-a spus ca se poate trece cu o Dacia 1300.
Filme puteti vedea aici http://uk.youtube.com/user/popescucv" onclick="window.open(this.href);return false;

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

In spatele campervanului incepe drumul spre Tartarau iar in sus spre dreapta drumul spre Paltinis

Image

In fata drumul spre Lacul Gatul Berbecului si Comuna Sadu

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

costieanu constantin
Van / Campervan sau RV: edelweiss
Residence City: CODLEA
Country: romania

Re: Cheile Cibinului - Paltinis - Gatul Berbecului August 2008

Post by costieanu constantin » 11 Sep 2008, 23:13

frumos ,placut dar in grupuri mici

Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei

Re: Cheile Cibinului - Paltinis - Gatul Berbecului August 20

Post by Popescu CV » 11 Sep 2008, 23:22

Nu. Nu in grup deoarece pe unde am trecut eu se poate trece doar cu 4x4. In nici un caz cu rulota si nici chiar cu un camper mai maricel decat al meu.
Intre Cheile Cibinului si Paltinis, drumul este rupt de ape si plin de bolovani pe o portiune de cativa km la urcare. Intre Paltinis si Gatul berbecului drumul este acceptabil desi este doar cu piatra insa intre Gatul Berbecului si Sadu drumul are pe alocuri si denivelari pronuntate si practic este ca un drum forestier greu de trecut fara o masina adecvata si in nici un caz cu rulota in spate.
In aceasta poza drumul din dreapta este ceva mai bun decat unele portiuni de care am vorbit si in plus inclinatia este mai mica iar bolovanii lipsesc, dar puteti sa va faceti idee despre ce va asteapta.
Image

Relu Buliga
Residence City: Bucuresti

Re: Cheile Cibinului - Paltinis - Gatul Berbecului August 2008

Post by Relu Buliga » 21 Sep 2008, 22:11

Tot respectul Domn. Viorel...felicitarile mele

Post Reply