Retezat: Poiana Pelegii - Saua Plai Mic - Cabana Buta

Post Reply
Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei
Country: Romania

Retezat: Poiana Pelegii - Saua Plai Mic - Cabana Buta

Post by Popescu CV » 10 Sep 2008, 15:48

Traseul de la Poiana Pelegii pana pe saua Plai Mic este de doar 1 ora si merita sa-l parcurgeti pentru a putea admira panorama asupra intregii zone. Spre Cabana Buta este o coborare destul de abrupta de pe Saua Plai mic si daca va intoarceti tot la Poiana Pelegii va fi greu la intoarcere. Inca cca 1 ora dus de la Saua Plai Mic si ceva mai mult la intoarcere. La coborarea spre cabana Buta veti avea sporadic si semnal GSM. ATENTIE in Retezat nu aveti samnal GSM decat in anumite locuri. Eu am prins semnal doar pe Varful Iorgovanu si la coborarea spre Cabana Buta. In nici un caz la Poiana Pelegii sau in caldarea Bucurei.
Filmele facute sunt un pic haotice deoarece datorita peisajul superb as fi vrut sa filmez totul in acelasi timp :)
Filme puteti vedea si aici http://uk.youtube.com/user/popescucv" onclick="window.open(this.href);return false;

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Aceste ATV-uri se auzeau de pe saua Plai Mic. Ar trebui interzise pe munte. :devil

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Dimineata la Plecare

Image

costieanu constantin
Van / Campervan sau RV: edelweiss
Residence City: CODLEA
Country: romania

Re: Retezat: Poiana Pelegii - Saua Plai Mic - Cabana Buta 2008

Post by costieanu constantin » 14 Nov 2008, 16:25

v-a prins vreodata vremea rea pe acolo ?

Popescu CV
Van / Campervan sau RV: Mazda E2000 Campervan
Residence City: Bucuresti Tei

Post by Popescu CV » 14 Nov 2008, 16:54

August 2007
http://www.campervan.ro/forum/viewtopic.php?f=48&t=37
Priviti filmul pana la final si sa nu faceti ca mine.
Am plecat nepregatit si m-a prins ploaia pe platou unde sufla si vantul si am fost nevoit sa ma intorc din drum si sa fac foc mare pentru a ma incalzi. M-am dezbracat la piele si ne-am schimbat atat eu cat si sotia in haine uscate si am stat la gura focului sub pavilion feriti de ploaie..
Nu plecati niciodata pe munte singur si fara rezerve de apa (cel putin 2 litri), pelerina de ploaie, ciocolata sau alt energizant. Nu uitati de chibrite sau de amnar, lanterna si o mica trusa de prim ajutor.
In Retezat vremea se schimba de la un minut la altul si in August poate sa ninga ..!

costieanu constantin
Van / Campervan sau RV: edelweiss
Residence City: CODLEA
Country: romania

Post by costieanu constantin » 17 Nov 2008, 21:09

eu am patit-o, prin 74-75 ,la balea cascada ,am plecat cu cineva pe jos -din partea locului - a venit o ploaie torentiala din senin de ma facut ciuciulete ,colegul meu era inaintea mea cu vreo 30 m s-a dezbracat rapid la slip , a facu hainele sul ,s-a aplecat in fata sa protejeze hainele, in 7-8 min. a stat ploaia , a luat maieul s-a sters bine , s-a imbracat cu hainele uscate si am coborat la cabana , jos nici o picatura ,era un frig, eu am stat ud pana am plecat, am baut vreo300 gr, coniac. pt mine a fost o experienta pe munte.

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Re: Retezat: Poiana Pelegii - Saua Plai Mic - Cabana Buta 20

Post by cata » 08 Sep 2012, 13:50

cata
Van / Campervan sau RV: Mazda
Residence City: Bucuresti

Re: Retezat: Poiana Pelegii - Saua Plai Mic - Cabana Buta

Post by cata » 15 Sep 2012, 07:19