Strand hajduszoboslo-ungaria

dorunegru
Van / Campervan sau RV: Logan 1.6 Ambiance+Elddis Whirlwind XL
Residence City: bucuresti
Country: romania

Re: Strand hajduszoboslo-ungaria

Post by dorunegru » 16 Jan 2012, 21:38

Cuscreee , bre treaba Felix cu Hajduszoboslo nu se poate compara .Felix este in Romania si Hajduszoboslo in Ungaria la fo 80 km de Oradea.

http://kerekestelepifurdo.hu/eng/prices.html" onclick="window.open(this.href);return false;

adrian05ro

Post by adrian05ro » 16 Jan 2012, 22:10

si ? care-i treaba ?
de ce sa nu le compar ?
trebuie sa faci un compromis intre conditii si banii platiti si sa vezi unde ai raportul care te avantajeaza :apploud

dorunegru
Van / Campervan sau RV: Logan 1.6 Ambiance+Elddis Whirlwind XL
Residence City: bucuresti
Country: romania

Post by dorunegru » 16 Jan 2012, 22:15

pai tu ai citit ce ti-am dat sau ai dat raspunsul din poanie , nu vreau si gata , zi asa nu le bagi la kil la oala.

ia uite :

http://www.thermal-camping.hu/news.php" onclick="window.open(this.href);return false;

bogdyy72
Van / Campervan sau RV: KNAUS
Residence City: CLUJ-NAPOCA
Country: RO

Post by bogdyy72 » 18 Jan 2012, 11:42

Asa-i nu le prea poti compara ,doar din avion,fiecare isi stie bugetul,cit e plapuma.adevarul e ca e cam scumput,dar,toate nu le poti avea,sau trebuie sa ti cont de toti membrii familiei.de exemplu pe mine cred ca ma mai paste si anul asta hajdu,deja fetita m-a intrebat de vreo 50 ori.copii merita toata atentia si consideratia,deci ati inteles ca voi avea o sesiune de ungaria,desi aveam in plan italia.drumul trece prin ungaria.......nuuuuu????

P.S. Daca cineva e amator de formarea unei trupe,noi suntem deschisi,poate ne potrivim la perioada concediului,cine stie?

ervinelekes
Residence City: Zalau
Country: Salaj

Post by ervinelekes » 27 Jan 2013, 01:21

Sunt surprins sa vad ca unii au fost nemultumiti de acest strand, in comparatie cu ce avem noi in tara, umblu cu familia de vreo 7 ani cand inca, intr-adevar erau foarte putini romani, si de atunci pot spune ca sunt romani fff multi, si nu cred ca merg la acest strand, de toate natiile si intotdeauna full, pentru ca nu e frumos si ieftin in comparatie cu altele din jurul nostru.
De curios am intrat pe siteul lor sa vad preturile si calculat pt 2 adulti, in sezon plin, un copil de 5 ani si una de 1 an cu cortul +masina a iesit 131 lei din care 79 lei reprezinta biletul de intrare la strand, deci campingul in sine 52 lei/zi, intradevar acum 7 ani a fost intr-o stare mai buna, adica, anul trecut am obs. incuietoare de la dusuri, sau cap de dus lipseau, dar cu toate aste nu am vazut vreun camping la noi in tara la acest pret mai bun, pentru ca:-la dusuri sau wc puteai intra chiar si descult, asa curat era, mai este o cladire unde poti spala vasele si sa-ti faci de mancare, spatiu verde mult chiar si umbra, frumos delimitat intre vecini, care de altfel sunt oameni de treaba,(erau ceva nemti care s-au oferit din prima sa ne dea pompa de umflat saltea) nu auzeai manele si nici muzica de la altii, apa, curent la fiecare loc de campare, iluminat, loc imens de unde puteai sa-ti alegi dupa bunul plac, exista si un ABC, si puteai intra-iesii afara sau la strand cand voiai.
Strandul iti ofera zeci de bazine cu adincimi si temperaturi diferite, si cate un pic de jacuzii la care nu prea ai acces de batrani, si un bazin cu valuri(destul de mari), un aquaparc care este scump pentru ca nu poti intra fara sa platesti si prima intrare,atata ca aici este inclus un sezlong, dar distractia e maxima au topogane care la inceput iti ridica adrenalina, unii nici nu au curajul sa se dea, si mai nou aquapalace, care recomand pe timp de iarna, este foarte frumos si aici poti intra fara sa platesti si la cealalta intrare, are un vestiar modern cu carduri, care nu pot spune si despre felix care a ramas la fel ca si acum 7 ani,(am fost dupa anul nou si am promis ca nu mai vin niciodata cand am vazut nebunia de la garderoba, prima data nu am avut acces la dus, dupa care la garderoba, dupa care la boxa de schimbare, si a trebuit sa astept si la priza pt. uscator de par).
La hajduszoboszlo era un salvamar la fiecare bazin si topogan si care erau exigenti, personal care verificau in continu starea apei, la un moment dat la unul din bazine au scos oamenii afara pentru cateva minute(a fost probabil ceva in neregula cu apa) sau era bazin unde era interzis copiilor sub 14 ani(acolo nici nu vedeai copii) nu sareau in bazine sau sa dea cu mingea, decat in bazinele permise.
Teren de joaca pt.copii, programe educationale pt.copii, si pt."barbati" mai era o tipa buna in bikinii care facea gimnastica,(nu puteam sa ma holbez tare mult ca era si sotia).
Mancare si bautura era pe placul tutora, meniuri pe la 17 lei, dar unde se serveau meniuri era meniu A, meniu B, C, D, E si deci aveai de unde alege, plus ca era si un local cu bograci, bere buna de care voiai, inghetata foarte buna dar si foarte scumpa, acuma na... ce sa faci e totusi un strand, si apropo se fac anunturi la difuzoare si in limba romana, si chiar si meniurile sunt,si in limba romana, lume cateodata exagerat de multi dar tot timpul gaseai loc.
Intr-adevar in ultimii ani s-a scumpit cam mult, si mi s-a parut scump dar cand am fost si in alte parti mai ales prin Romania,am vazut ca preturile sunt la fel, doar ca, conditiile erau departe.
Astept propuneri cu alte stranduri mai ieftine si mai bune.

bogdyy72

Post by bogdyy72 » 27 Jan 2013, 11:47

Domnul meu,Romanica din start,din pacate nu se poate compara cu nimeni,la noi turistul in majoritatea cazurilor este privit ca o posibila victima,i se da un continuu atac la buzunar in schimb nu i se ofera nimic.dar totusi sa nu uitam ca si in alte tari s-a inventat pacalitul,mai stiu si altii sa ciupeasca,chiar daca nu o fac cu asa succes ca si romanii,pt ca nu-si permit chiar asa.oare v-ati intrebat de ce in Ungaria sunt asa multi turisti straini,occidentali,fie la campinguri,fie la hoteluri,iar la noi,asa,cite unul,pierdut,care ori a venit pt fete,ori a nimerit gresit,dar nu o va mai repeta?haideti sa fim seriosi,sa vedem ce este de o parte si de alta a granitei.cu toate astea,imi mentin parerea,hajdu este este scump pt ce ofera,iar aglomeratia nu cred ca e prietena nimanui in concediu,concediu care ar trebui sa te relaxeze,nu sa te agite.sunt locuri care sunt mult mai frumoase,linistite si cochete,si tot in Ungaria,va spun sigur

ervinelekes

Post by ervinelekes » 28 Jan 2013, 11:26

Ai perfecta dreptate, dar eu ma refer la faptul ca, daca e sa aleg intre Felix, sau strandurile pe care le mai am prin imprejurimi(Tasnad, Carei, Acas, etc.) si Hajduszoboszlo voi alege clar pe cea din urma, si pentru simplul motiv, nu e foarte departe, si pentru faptul ca sunt bazine pentru intreaga familie, daca vrei sa innoti ai bazinul de innot, daca vor copii sa se balaceasca sunt 2 bazine de copii, daca vrei sa ai parte de valuri sau pur si simplu sa te relaxezi ai bazine pt. asa ceva.
Nu spun ca la alte stranduri nu ai bazin cu valuri, sau jacuzii si bazin de innot, dar sunt in dimensiuni mai mici, si nu prea ai spatiu.
Un lucru e clar, gusturile nu se discuta, si merge toata lumea unde vrea, dar daca nu ati fost, merita incercat macar pt. 3 zile.

bogdyy72

Post by bogdyy72 » 28 Jan 2013, 18:04

Daca e corect scris si esti din Zalau,te sfatuiesc sa incerci Nyirbator,din Cluj sunt 200 km.e cochet,foarte curat,raport calitate pret bun.noi am fost in vara asta si am plecat cu mare greu de acolo,asa frumos si placut a fost.mi-a parut foarte bine ca am gasit o alta varianta decit Hajdu,am incercat si pot sa spun ca nu mi-a parut deloc rau,in schimb Hajdu mi-a lasat un gust amar.probabil am avut astreptari prea mari,povestile au fost multe,dar un lucru e cert:aveau preturi,cel putin cind am fost noi.ai observat ca am evitat sa compar Romanica cu Ungaria,din pacate pt noi inca nu se poate,sa speram peste 50 de ani

ervinelekes

Post by ervinelekes » 29 Jan 2013, 11:00

Am auzit de Nyirbator, dar o cunostinta a fost, si a spus ca este mai linistit, dar mai scump si mai putine optiuni, dar oricum mi-am propus sa mergem anul acesta si inclusiv la acesta http://www.barlangfurdo.hu/" onclick="window.open(this.href);return false;, cica este intr-o pestera.
Apropo de preturi am fost acum doi ani la lacul Velence( a se citi Velente) langa Balaton, se spune ca este lacul cu apa cea mai calda din Europa, pentru ca are adancimea medie mica, si pot spune ca preturile erau enorm de mari cu ce ofereau.

bogdyy72

Post by bogdyy72 » 29 Jan 2013, 19:25

E linistit iti spun sigur,dar la fel de sigur iti spun ca e mai ieftin,optiuni nu stiu exact la ce te referi,ce asteptari ai de la o iesire sau concediu.noi,amindoi avem servicii care sunt extrem de stresante,cu responsabilitati,lucru cu tot felul de oameni,si iti dai seama ca noi cautam liniste,calm.eu nu prea suport caldura in exces,dar daca e si aglomerat,simt ca mor cu zile.daca o sa fie vreo ocazie si doresti,putem face o iesire cu familiile la Nyirbator.

Post Reply