Strand hajduszoboslo-ungaria

Post Reply
bogdyy72
Van / Campervan sau RV: KNAUS
Residence City: CLUJ-NAPOCA
Country: RO

Strand hajduszoboslo-ungaria

Post by bogdyy72 » 14 Aug 2011, 16:47

E cam aglomerat pt gusturile noastre,dar totusi gasiti loc si la umbra si la soare,tot felul de chioscuri in incinta cu mancare si bautura.din acest strand se intra ,cu o plata extra intr-un alt strand.informativ o bere la 200ml....220forinti.forintul e 0,016 ron....o cola la 500ml....500ft.daca va pare interesant si aveti intrebari,cu placere va raspund.......
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

adrian05ro

Re: Strand hajduszoboslo-ungaria

Post by adrian05ro » 01 Nov 2011, 08:44

Anul acesta am fost de doua ori in Cluj cu rulota - o data in iunie si o data la sfarsitul lui august . In iunie aveam ca scop final Baile Felix , unde dealtfel am si fost , am stat 5zile , si am plecat profund dezamagit de camping , preturi , locatie , atmosfera generala . In discutiile avute cu cativa amici din Cluj mi s-a propus sa merg la Hajduszoboslo dar am zis ca hai sa incerc intai sa vad cum este la noi :ro , si uite ca m-am lecuit .
Cu siguranta ca anul viitor voi face un drum pana la vecinii unguri :camptrailer , si am de gand sa stau pe acolo vreo 5-6zile , asa ca te rog sa postezi urmatoarele informatii , necesare atat mie cat si celor care eventual vor avea placerea sa ma insotesca
Asadar :
- exista loc de campare special amenajat ? pazit ? curent ?
- care este tariful de parcare/noapte ?
- cat este intrarea in strand , si daca odata platita poti intra de mai multe ori ?
- din cate am vazut in poze sunt si ceva terase pe acolo ; cam cat este un meniu de pranz ?
- cu berea , cola , vinul , cred ca le poti aduce din Ro pentru ca la 220Ft o bere ( adica 3,5RON) se merita sa mergi acolo cu aprovizionarea facuta ; SAU sunt magazine in localitate , gen supermarket ?

sa auzim de bine si sa ne vedem cu bine :wine

bogdyy72

Post by bogdyy72 » 01 Nov 2011, 20:18

Exista 2 locuri de campare,eu am fost doar in cel mai apropiat de starndul ''mult ridicat in slavi'',camping care lipit de starnd.este un camping spun ei de 3*,repet''zic ei''.atentie unde iti parchezi rulota,e plin de furnici care la prima vedere nu le observi,dar cind lasi talpile ruloteiiiiiiii..........surpriza........sunt si cu aripi.dar problema asta o poti evita daca esti un picut atent.fiecare loc de campare are curent,apa potabila,la maxim 5-10m de parcela,deci super ok.exista in centrul campingului un grup social curatel,cu dusuri cu apa calda pina pe la ora 23 aprox.tariful pt masina+rulota+3 persoane dintre care un copil.......36 euro/noapte.in banii astia ai ce am spus mai sus+intrarea in strand,in primul strand,caci din acest prim strand se intra in cel care spun ei ca este nemaipomenit,dar pt care se platesc inca citeva mii de forinti.la intrarea in camping se pune pe mina o bratara cu cod de bare care iti asigura oricite intrari in primul strand.sunt terase cu papa,te imbie cu meniu de 800-900ft,dar cind intri tocmai s-a terminat,dar ''va putem oferi''altceva,acel altceva este cam 1400-1600ft felul(atentie nu meniul).bautura consumata de noi la ei a fost o bere si o cola,si alea in ziua in care le-am uitat in frigider in rulota,oricum berea era botezata,cred ca puteai bea 100 si erai la fel de treaz ca la inceput.inghetata cam 200-400ft(no aici nu am mai avut ce face,ne-au spart,fiica-mea e innebunita dupa inghetata),fructele f scumpe.noi am fost innebuniti de cunostinte sa mergem ca e frumos,deosebit,ieftin,in final dupa vreo 3 ani de insistente ne-am dus.am fost,am vazut,dar veci nu mai mergem acolo,am jurat.asa deceptionat am fost incit cu tot roomingul am sunat la toti cei care ne ridicara in slavi pusta maghiara............si i-am intrebat de mamicile lor si in general de tot neamu.in tot campingul erau vreo 3-4 fam de romani,in rest cehi,polonezi,nemti,etc.daca te hotarasti colegule sa mergi,fa-ti aprovizionarea de la romanica.nu vreau sa te deceptionez,dar noi nu mai mergem acolo,poate au fost prea mari asteptarile sau prea pompoase povestile.daca te mai pot ajuta si cu alte informatii..........cu draga inima,as fi vrut sa le fi avut si eu,si crede-ma sunt cit se poate de corect si obiectiv

costieanu constantin
Van / Campervan sau RV: edelweiss
Residence City: CODLEA
Country: romania

Post by costieanu constantin » 01 Nov 2011, 21:52

o experienta de la care se poate invata ceva:
de unde si expresia :da doamne mintea romanului a de pe urma !!!!

adrian05ro

Post by adrian05ro » 02 Nov 2011, 10:24

la 36EURO/rulota / zi este cam talharie la drumul mare , desi la Baile Felix a fost cam asa - 60RON/zi curent inclus , 2persoane , 25RON o singura intrare in strand ,, total 110RON/zi adica vreo 27EURO , asta inseamna ca pentru a 3-a persoana ar fi diferenta de 9EURO , care tinand cont de faptul ca este un copil este cam mult

in cazul asta cred ca o sa imi reconsider planurile pentru anul viitor
poate ca o sa ma mobilizez sa ajung pana la urma in Turcia la marea Marmara , iesire pe care o aveam in plan anul acesta dar din pacate nu am putut sa o pun in practica ; in campingurile de la turci am vazut preturi de 15-20EURO/zi de echipaj

probabil ca la ungurieni o sa ajung asa , in trecere , cand voi pleca vreodata sa vizitez Europa si ca " sa nu mor prost"
aici nu este vorba de "mintea romanului cea de pe urma " este vorba ca gusturile nu se discuta si nici experienta in aprecierea unei locatii nu se poate clasifica ; depinde de unde ai mai fost si ce ai mai vazut , si abia atunci poti sa faci o comparatie , probabil cei ce fusesera inainte acolo nu prea erau "umblati prin lume" si de aceea au avut numai cuvinte de lauda

multumesc de informatii si sa auzim de bine ! :wine

bogdyy72

Post by bogdyy72 » 02 Nov 2011, 20:23

Domnu Constantin,clujenii merg destul de mult in statiunea asta,e si aproape de noi,vreo 230km,in weekend multi fug acolo,dar probabil nu au mai fost in alte locuri mult,mult mai civilizate si ieftine.am tot plecat urechile la cunostiinte si am muscat-o rau.nu poti spune ca nu e frumos,dar nu e ceva fantastic,sau asa pompos cum mi-a fost zugravit,si parca un pic cam scump....tocmai de aceea am deschis subiectul asta,cine vrea sa creada ce am scris bine,cine nu,nu.jur ca mie mi-ar fi fost de ajutor un asemenea articol,asa am invatat pe pielea mea,e bine si asa,vb aia,ce nu te omoara te intareste.am uitat sa va mai spun...........in 4 zile am ''spart''1.600 roni......... :ahhhhh aviz amatorilorrrrrrrr

costieanu constantin
Van / Campervan sau RV: edelweiss
Residence City: CODLEA
Country: romania

Post by costieanu constantin » 02 Nov 2011, 20:46

bine ca ai avut la tine !!!

bogdyy72

Post by bogdyy72 » 03 Nov 2011, 19:52

am avut,ideea a fost urmatoarea:luam mai multi forinti ca doar vom mai merge,ca de......daca e asa frumos...........oricum puteam sa platesc si in euro............nu au pretentii,doar bani sa fie.......of,of

sturzioan
Van / Campervan sau RV: Rulota:Jubylee Equerry
Residence City: Sibiu
Country: Romania

Post by sturzioan » 16 Jan 2012, 14:25

Este adevarat ce a spus colegul nostru ca a patit la Hajduszoboslo, dar acest pret foarte mare l-a platit pentru ca s-a instalat in cel mai scump camping.
Eu am fost doi ani la rand 2010-2011 la Hajduszoboslo si am fost multumit in raport cu alte locatii care au si strand termal, atat de conditiile din camping cat si de cele de la strand. Am campat la Hajducamping unde preturile sunt rezonabile.
- rulota+masina - 1200 fz./zi
- persoana adulta - 800 fz/zi
- taxa statiune - 350 fz./zi
- bilet intrare strand- 1200 fz/zi/persoana (bilet cumparat de la receptia campingului)
In camping se asigura curent, apa potabila, dusuri cu apa calda permanent, WC curat, curatenia zilnica a spatiilor de campare si un personal respectuos.
Pentru doua persoane costul/zi, aprox. 78 lei/zi.
In ce priveste mancarea din interioarul strandului trebuie sa recunoastem ca este diversificata si pentru toate buzunarele. Cine doreste sa se aprovizioneze de la supermarket se poate duce la TESCO unde sunt preturi foarte bune.
Este adevarat ca bautura ar trebui sa o ducem de la noi.

Ioan Sturz

adrian05ro

Post by adrian05ro » 16 Jan 2012, 21:16

scuza-ma Ioane , dar la 78RON/zi nu mai are rost sa bat drumul pana acolo , decat daca in banii astia intra si accesul la strand pentru 2persoane , dar si atunci este cam la limita
si eu care credeam ca 60RON/ zi la Baile Felix a fost mult :fanta
la Felix, in plus de cei 60RON/zi ( camparea pe un platou de asfalt , curent , dusuri , WC, parcare masina ) mai plateam 25RON/pers/intrare ( intrai de 3ori pe zi , plateai de 3ori intrarea )

eu unul , nu stiu daca voi mai merge asa de curand in zona aia de vest a tarii
asa cum am postat aici pe forum , anul acesta sunt hotarat sa merg in Turcia macar 10zile

Post Reply